niedziela, 20 marca 2011

Cytaty, Aforyzmy, Linki

Cytaty, aforyzmy na każdy dzień i na każdą okazję:)

Wytłumacz mi, Rebe, bo nie rozumiem: przychodzisz po pomoc do biednego - pomaga ci jak tylko może. Przychodzisz do bogacza - udaje, że cię nie widzi. Czemu tak się dzieje?
- Spójrz, Abram, przez okno. Co widzisz?
- Sara z Ickiem idzie ze sklepu. Josel na bazar jedzie. Rapaport z Rywką rozmawia...
- Dobrze, Abram. A teraz spójrz w lustro. Co widzisz?
- Cóż mogę widzieć, Rebe. Siebie samego widzę.
- Widzisz, Abram - okno jest ze szkła i lustro ze szkła. Wystarczy dodać odrobinę srebra i już widzisz tylko siebie...




Mimo wszystko...

Ludzie są często głupi, nielogiczni i dbają tylko o własny interes;
Przebaczaj im, mimo wszystko.

Jeśli jesteś życzliwy, ludzie oskarżą cię o egoizm i niskie pobudki;
Pozostań życzliwy, mimo wszystko.

Jeśli osiągniesz w życiu sukces, znajdziesz wielu fałszywych przyjaciół i wielu prawdziwych wrogów;
Staraj się osiągnąć sukces, mimo wszystko.

Jeśli jesteś szczery i otwarty, ludzie mogą to wykorzystać;
Bądź szczery i otwarty, mimo wszystko.

W jedną noc ktoś może zniszczyć to, co budowałeś przez lata;
Buduj, mimo wszystko.

Jeśli odnajdziesz pokój i szczęście, wielu będzie ci zazdrościć;
Bądź szczęśliwy, mimo wszystko.

O dobru, które czynisz dzisiaj, ludzie zapomną pewnie już jutro;
Czyń dobro, mimo wszystko.

Dając światu najlepsze co posiadasz, możesz dostać cios w plecy.
Dawaj Światu mimo wszystko.

Dawaj z siebie ile możesz, a często powiedzą ci, że to za mało;
Mimo to dawaj z siebie wszystko.

Widzisz, w ostatecznym rachunku, liczy się tylko to, co działo się między tobą a Bogiem.
Między tobą a 'nimi', i tak nic nigdy nie było.

/Matka Teresa z Kalkuty/  




Przed kilku laty Japończyk Masaru Emoto w wyniku swoich eksperymentów odkrył, że woda reaguje na nasze myśli i słowa oraz że potrafi je odzwierciedlić. (...)
Próbki wody poddane wcześniej pozytywnym słowom lub myślom krystalizują zdecydowanie inaczej (wykazują niezwykłe piękno form) od tych, które poddane zostały myśleniu negatywnemu (są po prostu brzydkie)."
  


(fragment książki Przyjaźń z Bogiem (kontynuacji Rozmów z Bogiem) N. D. Walscha)
 
Wyzbądź się przekonania, że twoje szczęście zależy od czynników wobec ciebie zewnętrznych, a wyzbędziesz się zazdrości. Pozbądź się myśli, że w miłości chodzi o to, co otrzymujesz w zamian za to, co dajesz, a pozbędziesz się zazdrości. Rozstań się z roszczeniami co do czasu, sił lub miłości drugiej osoby, a rozstaniesz się z zazdrością.
Tak, ale jak to zrobić?
Nadaj swojemu życiu nowy sens. Zrozum, że jego cel nie ma nic wspólnego z tym, co możesz z niego wynieść, ale mnóstwo wspólnego z tym, co możesz do niego wnieść. To samo dotyczy związków.
Celem życia jest stwarzanie siebie na nowo, w następnym najwspanialszym wydaniu najszczytniejszej wizji siebie, jaka kiedykolwiek ci się zamarzyła. Ogłaszanie i ucieleśnianie, wyrażanie i spełnianie, doświadczanie i poznawanie swej prawdziwej istoty.
Nie wymaga to udziału innych ludzi – ani tej drugiej szczególnej osoby. Dlatego można kochać innych nie żądając od nich niczego.


"Najgłębszym sekretem jest to, że życie nie polega na odkrywaniu, ale na tworzeniu. Nie odkrywasz siebie, tylko tworzysz siebie. W związku z tym nie staraj się dowiedzieć kim jesteś, staraj się dowiedzieć kim chcesz być." N.D. Walsch 


"...Boże , daj mi pogodę ducha, żebym się godził z tym, czego zmienić nie mogę
Odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę,
oraz Mądrość, abym odróżnił jedno od drugiego."

sobota, 19 marca 2011

MANDALA

 MANDALE...

( informacje są zaczerpnięte z mego forum KRAINA ŻYCZLIWOŚCI oraz kilku książek, doświadczenia i informacji publicystycznych)


W pewnym momencie życia moją pasją stały się mandale...
Przeżycie dla mnie całkiem nowe i to, co widzę i czuję zaskakuje mnie w każdej chwili:)

Jako, że uważam że Mandale są ważnym elementem naszego życia, chciałabym poświęcić im troszkę więcej czasu
Mam nadzieję, że zaangażujecie się ze mną w poznawaniu i doświadczaniu tej pasji:)
  

Czym jest mandala?
To rysunek na planie koła, tworzony w stanie zbliżonym do medytacji.
Gotowa mandala odzwierciedla stan psychiczny autora, odkrywając między innymi to, co ukryte jest przed jego świadomością. Przemawia, podobnie jak sny, językiem barw i symboli. Po stworzeniu mandali możemy pokusić się o jej interpretację, patrząc na nią jak na obraz swojej duszy. Jednakże interpretacja taka nie jest konieczna, gdyż już sam proces tworzenia mandali jest terapią. Mandala porządkuje nasz wewnętrzny świat, pozwalając treściom z podświadomości przemieścić się w obszar świadomy. W ten sposób pomaga zrozumieć siebie i odnaleźć swoje miejsce w świecie zewnętrznym. Po jej stworzeniu poczujesz, że Twoje myśli są bardziej uporządkowane a Ty sam - zrelaksowany.

Trochę historii

Słowo MANDALA pochodzi z sanskrytu, gdzie oznacza: cały świat, święty krąg, centrum lub koło życia. Hindusi nazywają tak okręgi rysowane podczas rytuałów religijnych. Jednakże historia mandali sięga dalej i szerzej - aż po koliste rysunki, będące najstarszymi symbolami religijnymi ludzkości niemal wszystkich kultur od czasu paleolitu począwszy. Najwspanialszymi mandalami może się poszczycić buddyzm tybetański, w którym tworzenie i oglądanie mandali jest formą medytacji. Także kultura chrześcijańska posiada swoje dzieła: witraże w kształcie rozet w średniowiecznych katedrach, czy też serię mandali Giordano Bruno. 

Współcześnie mandale spopularyzował w Europie Carl Gustav Jung - współtwórca psychoanalizy, odkrywając mandalę jako sposób terapii. U swoich pacjentów zauważył, że w chwilach dezorientacji i utraty punktu odniesienia kreślą oni nieświadomie koliste rysunki. Uznając, że są one wyrazem dążenia do ładu i przedstawiają zjednoczenie zwalczających się przeciwieństw, wykorzystał tworzenie mandali i pracę z nimi do wyprowadzania pacjentów z nerwic, depresji i psychoz.   

Szukając informacji w necie okazało się, że jest to element wykorzystywany do pracy w przedszkolach, szkołach i ośrodkach dla dzieci. Nie tylko jako terapia. Pozwala dziecku na odpowiednia koncentrację, planowanie, myślenie, pogłębianie wyobraźni i oczywiście- wyciszenie:)
Jest wiele książek skierowanych do nauczycieli jak i dzieci z gotowymi mandalami do kolorowania, wycinania jak i programy zajęć przeznaczone do nauki dla nauczycieli:) 

Mandala jest dla każdego
Nie musi iść na wystawę! odzwierciedla Twój stan duszy, etapy kt. musisz przejść. Kt. często sam nie rozumiesz...

Proponuję więc by każdy z Was spróbował samodzielnie stworzyć mandalę:)

Jak się za to zabrać??? 

Znajdź chwilę dla siebie, wyłącz telefon, przygotuj papier, pisaki i kredki, farby...co wolisz:)
Nic więcej nie będzie Ci potrzebne. Oczywiście możesz użyć dowolnych narzędzi do rysowania i malowania, lub dla urozmaicenia farbki i kredki zastąpić ziarenkami barwionego ryżu (aby Twoja ryżowa mandala przetrwała, na samym początku pokryj kawałek tektury warstewką kleju).
Swoją mandalę możesz także wyklejać z kolorowych wycinków lub plasteliny:) Na plastelinie możesz ponaklejać gotowe motywy powycinanych przygotowanych form, lub uzyc tego, co masz w kuchni:)- ryż, fasola, kasza....:) Ważne by przygotować sobie wcześniej komplet kolorów, by nie odrywać się później od pracy w poszukiwaniu wybranego.

Gdy zgromadzisz potrzebne materiały, spróbuj się zrelaksować. Zgaś ostre światło, zapal małą lampkę lub świeczkę. Wyłącz telewizor i radio... puść ulubioną spokojną muzykę. Jeśli muzyka Cię rozprasza, pracuj w ciszy. Nie zapominaj o wyłączeniu telefonu, bowiem ważne, aby przy tworzeniu mandali nikt Ci nie przeszkadzał:)
  

    Przy tworzeniu mandali istotne jest, aby powstrzymywać myślenie. Dobór form i kolorów powinien być instynktowny
Przed rozpoczęciem pracy dobrze jest pomedytować, lub przynajmniej się wyciszyć. Oddychaj chwilę świadomie, wyobrażając sobie, jak z każdym Twoim wydechem opuszcza Cię napięcie.
Zamknij na chwilę oczy. Może zobaczysz przed sobą obrazy, kształty lub kolory? Jeśli nie, po prostu sięgnij po kredki. Pozwól prowadzić się instynktowi, wybierając te kolory, które najbardziej Cię przyciągają. Nie wahaj się, nie oceniaj swojego dzieła, nie kieruj się zasadami doboru kolorów. Swoją mandalę możesz zacząć tworzyć zarówno od jej brzegu, jak i środka. Pamiętaj tylko, aby najpierw wytyczyć jej obrys, zakreślając okrąg - ręcznie lub od szablonu nie musisz jednak ściśle trzymać się jego granic. Mandala jest gotowa, gdy sam ją uznasz za taką. Zaznacz, gdzie jest jej góra i na odwrocie zanotuj datę. Możesz także nadać jej tytuł.

Przy tworzeniu mandali istotne jest, aby powstrzymywać myślenie. Dobór form i kolorów powinien być instynktowny
Przed rozpoczęciem pracy dobrze jest pomedytować, lub przynajmniej się wyciszyć. Oddychaj chwilę świadomie, wyobrażając sobie, jak z każdym Twoim wydechem opuszcza Cię napięcie.
Zamknij na chwilę oczy. Może zobaczysz przed sobą obrazy, kształty lub kolory? Jeśli nie, po prostu sięgnij po kredki. Pozwól prowadzić się instynktowi, wybierając te kolory, które najbardziej Cię przyciągają. Nie wahaj się, nie oceniaj swojego dzieła, nie kieruj się zasadami doboru kolorów. Swoją mandalę możesz zacząć tworzyć zarówno od jej brzegu, jak i środka. Pamiętaj tylko, aby najpierw wytyczyć jej obrys, zakreślając okrąg - ręcznie lub od szablonu nie musisz jednak ściśle trzymać się jego granic. Mandala jest gotowa, gdy sam ją uznasz za taką. Zaznacz, gdzie jest jej góra i na odwrocie zanotuj datę. Możesz także nadać jej tytuł.

Powodzenia!!!
Piszcie o tym, jak Wam poszło, co się działo.

Potem pokusimy się o interpretacje:)
  

 
Jeszcze kilka informacji:
Sama mandala jest medytacją - inna formą medytacji bym powiedziała. Chodzi o to, że nie każdy potrafi po prostu- stanąć przed kartką i sobie pomalować
Jeżeli Mandala ma być zabawą, to owszem- moze i nie ważne w jakim momencie i w jakich warunkach jest tworzona
Ale Mandala , to COŚ więcej. Potrzeba do tego odpowiedniej przestrzeni, odpowiednich wibracji ( tutaj mam na myśli chociażby stan emocjonalny )
To nie tylko medytacja- ale forma modlitwy
Tak jak Ikonografia :)
 

Mandale można tworzyć z intencją dla Kogoś, dla jakiejś sprawy itp.

Moje Mandale... 
 
















 

czwartek, 17 marca 2011

Pogaduszki i refleksje...

Czy przyznać się do swoich problemów i słabości powoduje utratę szacunku innych? czy ludzie wolą, by inni byli zawsze mądrzy, uśmiechnięci i bezproblemowi. Czy inni tez nie maja problemów? Czy świat oszalał w swoim oszustwie?

środa, 16 marca 2011

Galeria Tworzenia

Chciałabym umieścić tutaj zdjęcia swoich "arcydzieł" z pasji tworzenia, bardzo zróżnicowanych zresztą:)
Jeżeli chcielibyście swoje również opublikować to zapraszam:)

Na razie namiastka tego, co można tworzyć za pomocą technik ozdabiania, decoupage, postarzania , cieniowania, spękań itp.
Pokażę Wam i wystawkę wybranych prac zarówno moich jak i osób chętnych oraz wstawię krok po kroku zdobienia decoupage dla początkujących:)
Na zaawansowane techniki zapraszam do siebie:)


 Pudełeczka 3D, ramki, album retro, szafeczka na klucze :)

i jajeczka:)













KAWAŁ DNIA